Biznes, E-biznes, Marketing, Reklama

Kasy fiskalne – historia

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Korzystając z różnego rodzaju urządzeń takich, jak komputer czy telefon, większość z nas nie zastanawia się, jaka jest ich historia i jaką drogę musiały przejść, by przybrać obecną formę. Godne uwagi są na przykład dzieje urządzeń fiskalnych. Pierwsze tego typu sprzęty powstały w drugiej połowie XIX wieku, a ich twórcą był James Jacob Ritty – wynalazca i właściciel kilku barów w Dayton, które odwiedzały największe tamtejsze sławy takie, jak Buffalo Bill czy John Dillinger. Więcej informacji na ten temat – poniżej.

Jaką historię mają kasy fiskalne? Jacob Ritty miał pewne zastrzeżenia co do uczciwości swoich pracowników, w związku z czym postanowił stworzyć urządzenie, które nazwał „Nieprzekupnym Kasjerem.” Prototyp sprzętu składał się z dużego zegara i szuflady na pieniądze, która uruchamiana była w sposób automatyczny. Gdy sprzedawca otwierał kasę, rozlegał się charakterystyczny, głośny dzwonek, który informował o przeprowadzanej aktualnie transakcji. Co za tym idzie – właściciel mógł samodzielnie sprawdzić, czy kasjer nie popełnia jakiegokolwiek nadużycia. Aby zapobiec podbieraniu pieniędzy, sprzęt rejestrował każdą wpłatę i wypłatę.

Jacob Ritty opatentował swój wynalazek w 1879 roku i razem ze swoim bratem założył fabrykę, w której zamierzał produkować kolejne kasy fiskalne. Po czasie zdecydował się odsprzedać patent Jacobowi H. Eckertowi, który w 1884 roku przekazał manufakturę za 500 dolarów Johnowi H. Pattersonowi – właścicielowi kilku popularnych sklepów w Dayton.

Patterson zmienił nazwę przedsiębiorstwa na National Cash Register i z pomocą przedstawicieli handlowych zaczął sprzedawać swoje Kasy Fiskalne. Sprzęt ten miał zarówno ułatwiać kontrolowanie pracowników, jak i usprawniać samodzielne prowadzenie księgowości. W 1906 roku, Charles F. Kettering, który pracował w dziale wynalazków National Cash Register, wyposażył kasy w napęd elektryczny. Sprzedaż urządzeń w znaczący sposób wówczas wzrosła – do 1918 nowych nabywców znalazło aż 5 000 000 kas. Firma Pattersona do dziś zajmuje się ich produkcją.

Tagi: , ,